Меню Закрити

Пригоди поляків в Україні, або як поділити майно яке є спільною сумісною власністю польсько-українського подружжя? (Частина 3)

Справи пов’язані з дітьми (аліменти, батьківські права чи контакти) та поділом спільного сумісного майна подружжя є одними з найбільш складних справ. Ця складність полягає на декількох аспектах – емоційному, фінансовому та правовому. Але більш складними є справи де є так звані «відносини трансграничні», тобто де подружжя є громадянами різних країн, тоді береться до уваги не лише внутрішнє законодавство, але й міжнародні договори, конвенції та навіть положення законодавства іншої держави.

В цій статті зупинимося на поділі спільного сумісного майна подружжя, які є громадянами різних країн – України та Польщі.

Знову на допомогу може прийти договір між Україною і Республікою Польща про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах (договір ратифіковано Постановою ВР N 3941-XII (3941-12) від 04.02.94), а саме ст. 25 Особисті і майнові стосунки подружжя … 2. Якщо під час подання клопотання один з подружжя є громадянином однієї Договірної Сторони, а другий – громадянином іншої Договірної Сторони, то в справах, пов’язаних з особистими і майновими стосунками між ними, діє законодавство тієї Договірної Сторони, на території якої вони мають місце проживання. Якщо один з подружжя має місце проживання на території однієї Договірної Сторони, а другий – на території іншої Договірної Сторони, то діє законодавство тієї Договірної Сторони, суд якої порушив справу.…..4. В справах, пов’язаних з особистими і майновими стосунками подружжя, в випадку, передбаченому пунктом 2, компетентним є суд тієї Договірної Сторони, на території якої подружжя має місце проживання. Якщо один з подружжя має місце проживання на території однієї Договірної Сторони, а другий – на території іншої Договірної Сторони, то компетентними є суди обох Договірних Сторін.5. Майнові стосунки подружжя щодо нерухомого майна визначаються законодавством та підлягають компетенції судів тієї Договірної Сторони, на території якої знаходиться це майно.

Тобто, як бачимо, майнові відносини подружжя варто поділити за типами майна, які входять в склад спільного сумісного майна. Якщо це рухоме майно, в тому числі й кошти, то тут можна стосувати право як однієї, так й другої країни, а компетентним органом буде як суд в Україні, так й суд в Польщі.

Якщо ж мова йде про нерухоме майно, то тут положення вказаного вище міжнародного договору однозначні – застосуванню підлягає виключно законодавство тієї держави де ця нерухомість знаходиться. Відповідно органом компетентним є орган тієї країни на якій нерухомість знаходиться.

Такий самий принцип закріплений у відповідних  міжнародних договорах укладених між Польщею та Білоруссю, Польщею та Російською Федерацією.

Отже, якщо громадянин Польщі має намір поділити спільне сумісне майно подружжя, яке є нерухомістю й знаходиться в Польщі, то український суд не буде мати тут жодної компетенції, а позовну  заяву про поділ майна потрібно подавати лише до польського суду, й навпаки – якщо майно є в Україні, то й закони й суд будуть українськими.

З усіх питання пов’язаних з наданням послуг прошу писати на електронну адресу – iryna.myzyna@kacprzak.pl

З повагою та найкращими побажаннями

Український адвокат вписаний до

Реєстру закордонних юристів в Польщі

Ірина Мизина

Поделитесь этой статьей:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує «cookies» для надання послуг. Подальше використання сайту означає, що ви погоджуєтеся на їх використання.OkЧитати далі