Меню Закрити

Скільки коштує судовий процес проти страхової компанії в Польщі ? (Стаття 3)

На початку зазначаю, що частина тексту даної статті була взята з мого блогу https://kompensacjawpolszeinozemciblog.wordpress.com

Якщо страхова компанія виплатила потерпілій в наслідок ДТП в Польщі особі-іноземцю занижену компенсацію моральної чи матеріальної шкоди, то зазвичай потерпілий приймає рішення подавати позовну заяву до суду. В такому разі потрібно знати, які витрати несе позивач в цивільні справі у Польщі.

Порядок оплати судових витрат в Польщі врегульовано Законом «Про судові витрати у цивільних справах». Положення цього закону покладають на сторону яка звертається в суд для захисту своїх прав оплатити судові витрати, крім випадків, коли така особа звільняється від оплати судових витрат.

Судові витрати поділяються на постійні й ті, які виникають у процесі розгляду справи.

Перші визначаються в законі як конкретна сума. При оплаті постійних судових витрат законодавець визначає відсоток від ціни позову, вказаної позивачем. Судовий збір – це оплата яка вноситься на розрахунковий рахунок суду, до якого ви подаєте позов. Сплата вноситься разом з подачею позову. В справах проти страхових компаній судовий збір  становить 5% від ціни позову, але не менше 30 злотих і не більше 100 000 злотих. Ця сума випливає зі ст. 13 п. 1 Закону від 28 липня 2005 року «Про судові витрати у цивільних справах». У разі оплати судових витрат не в повному обсязі або подання заяви без оплати судових витрат позов судом не приймається і повертається позивачу.

В разі виграшу справи, суд, практично завжди, наказує страховику повернути внесену позивачем оплату судового збору. У разі ж програшу судовий збір позивачу не повертається.

Додаткові витрати, які виникають при розгляді справи в суді. Це може бути, оплата послуг та відшкодування витрат, понесених експертом, перекладачем чи іншим фахівцем, до послуг яких була необхідність вдатися в процесі розгляду справи в суді. Щодо цих витрат суд виносить окрему ухвалу в ході процесу в якій зобов’язує одну зі сторін (зазвичай позивача) внести аванс на такі витрати. Остаточний розподіл витрат між сторонами здійснюється в день винесення рішення суду по суті справи.

У деяких випадках можливе фінансування додаткових витрат за рахунок державного бюджету Польщі.

В разі повного виграшу справи, як правило, позивач не несете жодних витрат. У разі програшу суд може зобов’язати позивача понести витрати або суд може прийняти рішення про звільнення позивача від сплати судових витрат та про покриття їх за рахунок польського державного бюджету.

Звільнення від оплати судового збору у справі.

Право на звільнення від оплати судового збору передбачено в ст. 102 Закону «Про судові витрати у цивільних справах», в якій зазначено, що на звільнення від судового збору може претендувати фізична особа, якщо вона подасть заяву, з якої випливає, що воно не в змозі їх нести без шкоди для підтримання необхідного для себе і своєї сім’ї рівня життя.

Тобто, позивач має право на звільнення від оплати судового збору в цивільному процесі, в тому числі й в справах проти страхових компаній, при подачі позову за наявності наступних чинників:

  • позивач є фізичною особою,
  • фінансовий стан позивача не дозволяє сплатити судовий збір без шкоди для себе і своєї сім’ї та це підтверджено відповідними доказами,
  • позивачем подано разом з позовом відповідне клопотання про звільнення від сплати судового збору.

У ситуації, коли суд не встановить, що оплата судового збору суттєво вплине на фінансовий стан позивача або його родину, він відмовляє у звільненні від оплати судового збору. Відмова у звільненні від оплати судового збору може бути оскаржена. Якщо ж суд й після оскарження не задоволить клопотання позивача про звільнення від судового збору, то для того, щоб справа була прийнята до провадження позивачу потрібно буде заплатити судовий збір.

Вартість юридичних послуг.

Вартість юридичних послуг – це витрати професійних представників обох сторін.

Ставки послуг представника і терміни їх оплати, як правило, встановлюються індивідуальним договором, який підписується між клієнтом та адвокатом. Суд же в остаточному рішенні  визначаючи ставки до сплати за послуги адвоката виходить з положень Наказу Міністра Юстиції від 22 жовтня 2015 року «Щодо розміру виплат за послуги адвокатів.»

Як приклад наводжу мінімальні ставки за надання правової допомоги у першій інстанції з урахуванням розміру суми стягнення (ціни позову):

1) до 500 злотих – 120 злотих;

2) вище 500 злотих до 1500 злотих – 360 злотих;

3) вище 1500 злотих до 5000 злотих – 1200 злотих;

4) вище 5000 злотих до 10 000 злотих – 2400 злотих;

5) вище 10 000 злотих до 50 000 злотих – 4800 злотих;

6) понад 50 000 злотих до 200 000 злотих – 7200 злотих;

7) понад 200 000 злотих – 14 400 злотих.

Ще раз нагадую, що ці ставки є мінімальними та в кожній конкретній ситуації вони можуть бути змінені сторонами договору.

Варто зауважити, що програвша сторона оплачує витрати професійних представників обох сторін, це випливає із положень ст. 98 цивільно-процесуального кодексу Польщі.

З усіх питання пов’язаних з наданням послуг прошу писати на електронну адресу – iryna.myzyna@kacprzak.pl

З повагою та найкращими побажаннями

Український адвокат вписаний до

Реєстру закордонних юристів в Польщі

Ірина Мизина

Поделитесь этой статьей:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує «cookies» для надання послуг. Подальше використання сайту означає, що ви погоджуєтеся на їх використання.OkЧитати далі