Меню Закрити

ДТП в Польщі – виплати за моральну та матеріальну шкоду спричинену потерпілій особі іноземцю (Стаття 1).

На початку зазначаю, що частина тексту даної статті була взята з мого блогу https://kompensacjawpolszeinozemciblog.wordpress.com

Дуже часто можна побачити у польських мас-медіа новини про ДТП за участю іноземних громадян – Українців, Росіян, Білорусів. Громадяни України є однією з найбільших груп іноземців в Польщі, а це автоматично означає, що статистично вони частіше потрапляють у різні ситуації, в тому числі й стають учасниками ДТП. Це підтверджує і статистика польської поліції, яка говорить про те, що громадяни України є найбільшою групою іноземців, які беруть участь у ДТП (в тому числі як особи потерпілі). При цьому громадяни України, так само як і інші іноземці, мають право на відшкодування завданих їм в наслідок ДТП збитків.

За загальним правилом усі ДТП, які сталися на території Польщі підпадають під юрисдикцію її влади, тобто справи з участю іноземців розглядаються на підставі польного матеріального права та польськими судами (звісно є винятки, наприклад, коли автомобіль винуватця був зареєстрований в Україні, цивільну відповідальність буде нести українська страхова, а відповідно суд буде в Україні та на підставі матеріального права України).

Те що за загальним правилом розгляд справ за участю потерпілих іноземців в Польщі ведеться на підставі польських законів та польськими органами істотно спрощує „життя” іноземцям в Польщі, які постраждали в результаті ДТП на території Польщі. При цьому не варто забувати про те, що розмір компенсації за заподіяну шкоду в Україні та Польщі суттєво відрізняється на користь останньої (тобто в Польщі набагато більші розміри компенсації ніж в Україні, наприклад за смерть близької людини в Польщі можна отримати навіть 500.000 зл.). Крім того, законодавство Польщі надає значно більшу кількість гарантій ніж законодавство України, наприклад, польське законодавство гарантує виплату такого виду компенсації як компенсація найближчим родичам потерпілого у зв’язку зі значним погіршенням їх фінансового стану після смерті потерпілого.

З метою захисту прав членів сім’ї померлого польські законодавці ст. 448 Цивільного кодексу передбачили можливість отримання найближчим членам сім’ї померлого так званої “спокути за смерть” (ZADOŚĆUCZYNIENIE PO ŚMIERCI OSOBY BLISKIEJ), щоб було зрозуміло то буду в цій статті уживати замість «спокути за смерть» «компенсації за моральні страждання».

У ст. 446 § 4 Цивільного кодексу зазначено, що: «Суд може також визнати найближчим членам сім’ї померлого відповідну суму грошової компенсації за заподіяну шкоду».

Згідно з польським законодавством, якщо в результаті дій винного (чи його бездіяльність) потерпілий втратив в аварії людину, близьку йому, то з винуватця (його страхової компанії) можуть бути стягнені:

– компенсація за моральні страждання пов’язані зі смертю близької людини, яка пов’язана з емоційною стороною і моральними стражданнями близьких померлого (батьків, дітей, одного з подружжя, бабусі, дідусі, а так само інших членів сім’ї, які зазнали емоційні й моральні страждання внаслідок смерті потерпілого і які можуть підтвердити постійні соціальні, емоційні, фінансові зв’язки);

– відповідна компенсація на лікування потерпілого (якщо воно проводилося перед смертю);

– компенсація найближчим родичам потерпілого у зв’язку зі значним погіршенням їх фінансового стану після смерті потерпілого;

– відшкодування витрат на поховання потерпілого;

– обов’язкова та додаткова пенсія (аліменти) особам, які були на утриманні потерпілого.

У випадку смерті людини під час ДТП, при умові, що ця особа не була винуватцем аварії, претензії з відшкодування заподіяної шкоди мають право висунути найближчі члени родини потерпілого.

Всі види компенсацій виплачуються страховою компанією в якій був застрахований автомобіль винуватця аварії. Бувають ситуації коли страхова компанія винуватця ДТП в Польщі відмовляються виплачувати компенсацію або ж істотно занижують її розмір, у таких випадках необхідно звертатися до суду з відповідним позовом.

При визначенні розміру компенсації за моральні страждання польський суд або страхова індивідуально оцінюють ступінь психологічної травми близької особи померлого, яка подала заяву про виплату їй компенсації, ступінь шкоди в результаті втрати підтримки та піклування близької людини, почуття самотності, безпорадності перед життєвими труднощами й т.д. Тобто, одним з основних факторів при отриманні компенсації в судовому порядку, є необхідність підтвердження відповідними доказами наявності психоемоційних та економічних зв’язків при житті між померлим і членом його родини, який звернувся в суд для отримання компенсації.

При визначенні розміру вказаної компенсації виникає необхідність визначення кола осіб, які мають право на отримання такої виплати від польської страхової компанії. У цій ситуації необхідно звертатися не тільки до норм права, але так само до судової практики й правової доктрини. Так, виходячи з аналізу судової практики до поняття «близькі члени сім’ї померлого» належать: діти, один з подружжя, батьки, брати та сестри, а так само мачуха, вітчим, усиновлені діти, бабуся, дідусь і онуки померлого. Крім того, до цих осіб можна віднести осіб, які проживали однією сім’єю без реєстрації шлюбу та діти від попередніх шлюбів.

З урахуванням претензії сума відшкодування буде залежати від всієї сукупності негативних наслідків у сфері моральної шкоди. Цивільний кодекс не визначає розмірів сум компенсації, він лише вказує, що сума компенсації для рідних і близьких покійного повинна бути „співвимірною їх шкоді та стражданням”. Отже, в кожному конкретному випадку необхідний індивідуальний підхід.

При цьому, судова практика сформувала позиції щодо приблизних сум компенсації. Подаю їх нижче, як приклад:

  • 000 злотих – присуджених на користь кожного з батьків після смерті сина, учня другого класу старшої школи (вирок Апеляційного Суду у Варшаві від 16 січня 2014 р., сиг. акт VI ACa 862/13, вид. LEX № 1454677),
  • 000 злотих – на користь неповнолітніх дітей після смерті батька (рішення Верховного Суду від 10 травня 2012 р., сиг. акт IV ЦКЛ 416/11, вид. LEX № 1212823),
  • 000 злотих – в якості компенсації на користь чоловіка загиблої 30-річної жінки (рішення Верховного Суду від 12 вересня 2013 р., сиг. акт IV ЦКЛ 87/13, вид. LEX № 1383297).

На закінчення слід сказати, що положення польського цивільного кодексу, а так само вся судова практика польських судів, спрямовані на зведення до мінімуму негативних наслідків, які виникли в результаті смерті близької людини в наслідок ДТП в Польщі.

З усіх питання пов’язаних з наданням послуг прошу писати на електронну адресу – iryna.myzyna@kacprzak.pl

З повагою та найкращими побажаннями

Український адвокат вписаний до

Реєстру закордонних юристів в Польщі

Ірина Мизина

Поделитесь этой статьей:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує «cookies» для надання послуг. Подальше використання сайту означає, що ви погоджуєтеся на їх використання.OkЧитати далі