Меню Закрити

Праця на нелегальній фабриці сигарет в Польщі, які наслідки? Або кримінальна відповідальність іноземців в Польщі за працю на нелегальній фабриці з продукції сигарет та перероблювання тютюну.

Дану статтю вирішила написати у зв’язку з досить частими справами моїх клієнтів пов’язаними з нелегальною працею в Польщі. Але, нелегальна праця буває різною й наслідки її виконання теж різні для іноземців. Наприклад, нелегальна праця у, назвімо його так, нормального роботодавця, призведе до депортації з Польщі. А от нелегальна праця у роботодавця, який веде господарську діяльність без реєстрації підприємства може призвести навіть до кримінальної відповідальності працівника.

Отже, приклад моїх справ пов’язаних з працею на нелегальній фабриці з виробництва сигарет.

Мої клієнти знайшли оголошення про працю через українську агенцію, й ніби папери їм всі зробили (запрошення й візи – тоді ще були потрібні). Приїхали вони до Польщі, а роботи не має. Тоді представники фірми, які були на місці в Польщі, запропонували бригаді іншу працю. Звісно люди згодилися, адже дома чекають родини, а вони два тижні без роботи – «гроші проїдають».

Потім везуть моїх клієнтів на закриту територію де вони працюють від рана до вечора в жахливих умовах (без нормальних респіраторів, в запилених від тютюну приміщеннях й т.д.). А потім виявилось, що в Польщі діяло злочинне угруповання, яке вербувало іноземців до такої роботи (та ще й не одне. Польща є однією з передових країн у світі в якій процвітає нелегальне виробництво сигарет). Не буду вже підкреслювати, що ніяких договорів на працевлаштування чи теж мінімального страхування працівники не мали.

Звісно групу заарештували, бо вже не один місяць її розпрацьовували спеціальні служби. Але ! затримано лише працівників, яких використовували для невільничої праці, а ті хто це організував звісно втекли (ще того затримали, який наглядав за “робочою силою”).

Видається, що все ясно – потрібно нелегальних працівників відправити до дому, бо їх же використовували. Но, максимально дати штраф за нелегальну працю. Але ж ні! Їх тримають під вартою (в середньому в таких справах працівники сидять в СІЗО від 9-12 місяців поки триває слідство). Потім польський суд визнає їх винними й видає вирок. Найгірше в цьому вироку (ні, не те що вони сиділи), а те що вони отримують статтю за нелегальне ведення господарської дільності, яка передбачає повернення нелегально отриманого доходу незареєстрованим підприємством (ст. 54 Кримінального податкового кодексу Польщі). Яка це може бути сума? Но, максимальна яка зустрічалася в моїх кримінальних справах становила 8.000.000 злотих. Так, вісім мільйонів злотих нелегальні працівники мали б повернути в польський бюджет. Нагадаю, що вони досить часто навіть своїх коштів за роботу не отримують, й господарської дільності вони звісно не організовували. Це все робило злочинне угруповання, яке очолюють (скоріше за все) поляки. Тобто мої клієнти жодної копійки з цих восьми мільйонів не побачили, але повернути до бюджету будуть зобов’язані. А ще мають компенсацію заплатити тому товаровиробнику сигарет, сигарети якого підроблювали.

В чому полягає захист в таких кримінальних справах?

Не має можливості встановлення невинності працівників-іноземців, які працюють в Польщі на нелегальній фабриці сигарет. Це, згідно з польським законодавством та судовою практикою є злочин (статті за якими особи притягуються до відповідальності подам нижче). Але! Адвокат в Польщі має захистити свого клієнта власне від того, щоб йому польський суд не присудив повернення оцих нелегально отриманих коштів від незареєстрованої господарської діяльності.

На кінець додам лише, що всі мої клієнти були звільнені від обов’язку повертати кошти до державного бюджету.

****

Ст. 258 К.К.

  • 1. Той, хто бере участь в організованій групі, спрямованій на вчинення злочину або податкового злочину, карається позбавленням волі від 3 місяців до 5 років.

 (Art. 258 kk

  • 1. Kto bierze udział w zorganizowanej grupie albo związku mającym na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.)

 

Ст. 54. Кримінального податкового кодексу – ухилення від сплати податків

  • 1. Платник податків, який ухилення від сплати податків, ставить під загрозу сплату податку від доходів,

карається штрафом до 720 добових ставок або карається позбавленням волі, або обидва цих покарання в сукупності.

 (Art. 54 k.k.s. [Nieujawnienie przedmiotu lub podstawy opodatkowania]

  • 1. Podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie,

podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.)

 

 Ст. 37. Кримінального податкового кодексу [надзвичайне загострення покарання]

  • 1. Суд застосовує надзвичайне загострення покарання, якщо обвинувачуваний:

1) вчиняє умисний податковий злочин, внаслідок чого держава втрачає податки у великому розмірі або в особливо великому розмірі……;

5) вчиняє податковий злочин, діючи в організованій групі або у зв’язку з вчиненням податкового злочину;

 (Art. 37 k.k.s. [Nadzwyczajne obostrzenie kary]

  • 1. Sąd stosuje nadzwyczajne obostrzenie kary, jeżeli sprawca:

1) popełnia umyślnie przestępstwo skarbowe, powodując uszczuplenie należności publicznoprawnej dużej wartości albo popełnia umyślnie przestępstwo skarbowe, a wartość przedmiotu czynu zabronionego jest duża;

5) popełnia przestępstwo skarbowe, działając w zorganizowanej grupie albo w związku mającym na celu popełnienie przestępstwa skarbowego;….)

 

З усіх питання пов’язаних з наданням послуг прошу писати на електронну адресу – iryna.myzyna@kacprzak.pl

З повагою та найкращими побажаннями

Український адвокат вписаний до

Реєстру закордонних юристів в Польщі

Ірина Мизина

 

Поделитесь этой статьей:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує «cookies» для надання послуг. Подальше використання сайту означає, що ви погоджуєтеся на їх використання.OkЧитати далі