Меню Закрити

Конфіскація транспортного засобу, або новий “батіг” для нетверезих водіїв за кермом (частина II)

Дана стаття є статтею авторства адвоката Мачея Кацпшака з його блога на сторінці  https://kacprzak.pl/uk/blog/ , за його згодою публікую її переклад на своєму блозі.

Продовжуючи тему змін, внесених до Кримінального кодексу Польщі з поправками від серпня 2022 р., які стосуються посилення кримінального покарання нетверезих водіїв, сьогодні я хотів би зупинитися на новому кримінальному покаранні, внесеному до каталогу, що міститься в главі Va Кримінального кодексу (конфіскація та компенсаційні заходи). Йдеться про статтю 44b Кримінального кодексу, яка передбачає новий вид конфіскації майна винуватця – конфіскацію автотранспортного засобу. Ця норма набуде чинності 14 грудня 2023 року, що вже не за горами. Для повної ілюстрації її змісту процитую її:

§ 1 У випадках, зазначених у законі, суд виносить рішення про конфіскацію транспортного засобу, яким керував порушник.

§ 2 Якщо конфіскація транспортного засобу неможлива або недоцільна через його продаж, втрату, знищення або значне пошкодження, або якщо транспортний засіб не був виключною власністю злочинця на момент вчинення злочину, замість конфіскації транспортного засобу призначається сплата суми, еквівалентної вартості транспортного засобу або його частини, яка належить винуватцю. Еквівалентом транспортного засобу вважається вартість транспортного засобу, зазначена в страховому полісі в році, в якому було скоєно злочини, або, за відсутності поліса, середня ринкова вартість транспортного засобу, яка відповідає, з урахуванням марки, моделі, року випуску, типу кузова, типу силової установки і двигуна, об’єму чи потужності двигуна і приблизного пробігу, транспортному засобу, яким керував злочинець, визначена на підставі наявних даних без призначення експерта для цієї мети.

§ 3 Конфіскація транспортного засобу і виплата еквівалента транспортного засобу, зазначеного в § 2, не призначається, якщо злочинець керував транспортним засобом, який йому не належить, під час здійснення професійної або підприємницької діяльності, що полягає в управлінні транспортним засобом за дорученням роботодавця. У цьому випадку суд призначає додаткову виплату в розмірі щонайменше 5000 злотих до Фонду допомоги жертвам і постпенітенціарної допомоги.

§ 4 Якщо визначити середню ринкову вартість транспортного засобу, що відповідає транспортному засобу, яким керував злочинець, зазначеним у § 2 способом неможливо через особливі характеристики транспортного засобу, необхідно запросити висновок експерта.

Що випливає з вищезгаданого положення закону?

З нього випливає, що у випадках, передбачених законом (у яких саме випадках – про це докладніше нижче), транспортний засіб, на якому було скоєно правопорушення, може бути або конфісковано, або наказано винуватцю виплатити його вартість. Це дуже сувора санкція, хоча й тут можна угледіти певну нерівність (фінансова невигідність конфіскації спортивного Ferrari відрізняється від конфіскації сумнозвісного ТЗ, який має вже кілька років). Як правило, конфіскації підлягає сам транспортний засіб, але в разі його знищення, пошкодження, утилізації, а також якщо це неможливо або недоцільно з інших причин, суд виносить рішення про конфіскацію (тобто про обов’язок виплатити) його еквівалента. Важливо зазначити, що з огляду на сформовану процесуальну практику в галузі оцінки транспортних засобів експертами, яка значно затягує та ускладнює процес, законодавець передбачив спрощений спосіб оцінки еквівалента вартості транспортного засобу на підставі вартості, зазначеної у страховому полісі, а в разі її відсутності – на підставі загальнодоступних даних, наприклад, пропозицій щодо продажу аналогічного автомобіля, які розміщені в Інтернеті. Експертиза призначатиметься тільки в тому разі, якщо оцінка зазначеними вище спрощеними методами неможлива через специфічні характеристики транспортного засобу, як це передбачено §4 вищевказаної статті. Однак на мою думку, найімовірніше, це будуть виняткові ситуації, і спрощена оцінка стане правилом.

Єдина ситуація, за якої суд не зможе застосувати санкцію у вигляді конфіскації транспортного засобу, – це сукупність двох умов, тобто коли автомобіль не належить правопорушнику і коли правопорушник керував автомобілем під час професійної або комерційної діяльності, пов’язаної з виконанням роботи. Цей виняток, найімовірніше, було запроваджено з метою захисту майна роботодавця в разі вчинення працівником правопорушення, пов’язаного з керуванням транспортним засобом у нетверезому стані. Однак це не означає безкарності для порушника. Адже в цьому разі суд призначить винуватцю доплату на користь Фонду допомоги жертвам та постпенітенціарної допомоги в розмірі 5 000 злотих або навіть вище.

Далі перейдемо до питання про те, коли може бути винесено рішення про конфіскацію транспортного засобу.

Згідно зі статтею 178a § 5 (також доповненою вищезазначеною поправкою до Кримінального кодексу, яка набирає чинності 14 грудня 2023 року):

§ 5 Суд призначає конфіскацію, зазначену в статті 44b, у разі вчинення злочину, зазначеного в § 1 або 4, якщо вміст алкоголю в організмі особи, яка скоїла злочин, вказаний у § 1, був меншим, ніж 1,5 проміле в крові або 0,75 мг/дм3 у повітрі, що видихається, або не призвів до такої концентрації. Суд може утриматися від накладення конфіскації, якщо є винятковий випадок, обґрунтований особливими обставинами.

Таким чином, юридичні наслідки запровадження нової санкції такі:

  • конфіскація транспортного засобу є обов’язковою (а не факультативною), що випливає з використання законодавцем фрази “суд виносить рішення” (а не: “суд може винести рішення”);
  • конфіскація призначається в разі, якщо рівень алкоголю в крові дорівнює або перевищує 1,5 проміле в крові або 0,75 мг/дм3. Таким чином, тут ми маємо справу із санкцією за грубе правопорушення, оскільки рівень, за якого керування автомобілем стає злочином, становить 0,5 проміле (0,25 мг/дм3). Образно кажучи, це має бути керування автомобілем навіть не на подвійному, а на “потрійному газі”;
  • зазначена санкція може бути скасована судом лише у виняткових випадках. Слід зазначити, що йдеться про дійсно виняткову, особливу ситуацію. Зі своєї фахової практики у такого роду справах можу поділитися спостереженням, що не йдеться про такі ситуації, як, наприклад, той факт, що винуватець їздить на роботу на автомобілі (на цю обставину часто вказують клієнти), оскільки це досить поширена, часто трапляється ситуація, яка часто трапляється.

Нова санкція у вигляді конфіскації транспортного засобу застосовуватиметься ще жорсткіше до порушника, який вчинив злочин, передбачені ст. 173 § 1 або 2, ст. 174 або ст. 177 § 1 КК РП, перебуваючи в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння, або сховавшись з місця події, або спожив алкоголь, або прийняв наркотичний засіб після скоєння діяння, зазначеного в наведених вище ситуаціях, але до проведення поліцейським тесту на вміст алкоголю. Тоді, згідно з новою редакцією статті 178 § 1 КК РП, конфіскація транспортного засобу буде обов’язковою, без будь-яких винятків.

Примітно, що законодавець додав безпосередньо до елементів забороненого діяння ситуацію, коли винуватець стверджує, що вжив алкоголь після аварії і до проходження тесту (таким чином, у момент аварії він не був п’яний). До ухвалення поправки такі випадки піддавалися доволі складній ретроспективній перевірці, що не завжди дає певні результати, а після набрання поправкою чинності завжди вважатиметься!, що водій керував автомобілем у стані алкогольного сп’яніння (навіть якщо він стверджує протилежне).

Таким чином, описана вище нова кримінальна санкція – це ще один привід добре подумати, перш ніж наважитися сісти за кермо після вживання алкоголю або під впливом наркотиків.

Z poważaniem adw. Maciej Kacprzak

З усіх питання пов’язаних з наданням послуг прошу писати на електронну адресу – iryna.myzyna@kacprzak.pl

З повагою та найкращими побажаннями

Український адвокат вписаний до

Реєстру закордонних юристів в Польщі

Ірина Мизина

Поделитесь этой статьей:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує «cookies» для надання послуг. Подальше використання сайту означає, що ви погоджуєтеся на їх використання.OkЧитати далі