Меню Закрити

Пригоди поляків в Україні, або як отримати аліменти від громадянина Польщі на дітей, які проживають в Україні? (Частина 2)

Продовжуючи серію статей на тему пригод іноземців в Україні, вирішила цю статтю присвятити саме стягненню аліментів на дітей які проживають в Україні, а батько яких (відповідач) проживає в Польщі й не платить аліменти.

Дитина народжена від польсько-українського подружжя, згідно з принципом набуття громадянства «за правом крові», є громадянином як України, так й Польщі.

Тобто держава Україна визнає її виключно громадянином України, а Польща відповідно Польщі.

Тут знову маємо звернутися до договору між Україною і Республікою Польща про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах (договір ратифіковано Постановою ВР N 3941-XII (3941-12) від 04.02.94), а саме до ст. 28 Правові стосунки між батьками і дітьми

  1. В правових стосунках між батьками й дітьми, в тому числі аліментних обов’язках батьків застосовується законодавство тієї Договірної Сторони, громадянином якої є дитина.
  2. В справах, зазначених в пунктах 1 і 2, компетентними є органи тієї Договірної Сторони, громадянином якої є дитина, а також органи тієї Договірної Сторони, на території якої дитина має місце проживання.

Тобто, якщо дитина має одночасно громадянство українське й польське, але проживає в Україні, то правом на підставі якого будуть присуджені аліменти буде право українське, а компетентним судом  буде суд України.

Звісно можна подати позов за місцем знаходження відповідач, тобто до польського суду, але в Польщі процедура з  призначенням аліментів через суд є довшою та коштовнішою.

Маючи рішення українського суду позивачка має право подати його до примусового виконання в Польщі. Для цього потрібно подати рішення українського суду разом з перекладом на польську мову до компетентного суду за місцем проживання відповідача в Польщі й отримати виконавчий напис про примусове виконання рішення українського суду в Польщі. Потім подати до державного виконавця в Польщі рішення та виконавчий напис польського суду, який й буде проводити примусове стягнення аліментів починаючи від часу подачі позовної заяви (тобто боргу зі сплати аліментів) й поточних аліментів.

Такий самий принцип закріплений у відповідних  міжнародних договорах укладених між Польщею та Білоруссю, Польщею та Російською Федерацією.

Отже, позивач, навіть якщо й буде досить довгого чекати на отримання аліментів (з усіми судами в Україні та Польщі не  менше року), то й так чим раніше подасть позовну заяву, тим скоріше йому будуть нараховуватися аліменти,  а відповідачу рости борг за несвоєчасну сплату аліментів.

З усіх питання пов’язаних з наданням послуг прошу писати на електронну адресу – iryna.myzyna@kacprzak.pl

З повагою та найкращими побажаннями

Український адвокат вписаний до

Реєстру закордонних юристів в Польщі

Ірина Мизина

Поделитесь этой статьей:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує «cookies» для надання послуг. Подальше використання сайту означає, що ви погоджуєтеся на їх використання.OkЧитати далі