Меню Закрити

Пригоди поляків в Україні, або як розлучитися громадянину Польщі в Україні? (Частина 1)

В попередніх моїх статтях я писала про пригоди українців в Польщі (розлучення та аліменти на дітей), в наступному блоці моїх статей хочу описати про пригоди громадян Польщі в Україні.

Перша стаття буде присвячена розлученню між подружжям, один з яких є громадянином Польщі, а другий громадянином України, шлюб яких було зареєстровано в Україні.

Чи в такому разі можна розлучитися в Польщі, чи лише в Україні?

Тут знову маємо звернутися до договору між Україною і Республікою Польща про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах (договір ратифіковано Постановою ВР N 3941-XII (3941-12) від 04.02.94), а саме до ст. 26 Розірвання шлюбу

  1. Розірвання шлюбу проводиться згідно з законодавством тієї Договірної Сторони, громадянами якої є подружжя в момент порушення справи.
  2. Якщо в момент порушення справи один з подружжя є громадянином однієї Договірної Сторони, а другий – громадянином іншої Договірної Сторони, розірвання шлюбу проводиться згідно з законодавством тієї Договірної Сторони, на території якої вони мають місце проживання. Якщо один з подружжя має місце проживання на території однієї Договірної Сторони, а другий – на території іншої Договірної Сторони, застосовується законодавство тієї Договірної Сторони, орган якої порушив справу.
  3. У справах про розірвання шлюбу, у випадку, передбаченому в пункті 2, компетентним є орган тієї Договірної Сторони, на території якої подружжя має місце проживання. Якщо один з подружжя має місце проживання на території однієї Договірної Сторони, а другий – на території іншої Договірної Сторони, компетентними є органи обох Договірних Сторін.

 

Тобто з вказаної вище статті виникає, що законодавством на підставі якого буде проведено розірвання шлюбу буде як законодавство України, так й законодавство Польщі. Органами компетентними (в тому числі й компетентним судом) будуть як органи Польщі, так й органи України.

Отже, один з подружжя, який бажає розлучитися фактично може вибрати суд який йому найбільше підходить й подати позовну заяву про розлучення.

При цьому, громадяни Польщі досить часто не бажають йти розлучатися до польського суду, а вибирають компетенцію українських судів.

Чому ?

Відповідь досить проста – швидша й простіша процедура.

Щоб в Польщі подружжя отримало розлучення, навіть якщо не мають дітей та майна й вже давно не проживають разом, повинні подати позовну заяву лише до суду (РАЦС тут не має жодної компетенції). Потрібно подати позовну заяву, а потім обов’язково прийти до суду обом й підтвердити перед суддею, що фактично не має більше подружніх відносин. Якщо позивач приходить, а відповідач ні, то суд має можливість розлучити, але в практиці це буває рідко. Зазвичай суд вимагає, щоб й відповідач прийшов. Якщо відповідачем є другий з подружжя, який є іноземцем, то справа про розлучення може тривати навіть й 3 роки (а часами й більше), бо відповідач не буде вважатися належним чином повідомлений про існування справи та про визначене судове засідання. Тут вкрай важливо пам’ятати, що польське право гарантує встановлення винного в тому що шлюб розпався. І винний може бути зобов’язаний судом платити аліменти для дружину чи чоловіка.

Суд в Україні маючи таку «безспірну» справу про розлучення, розлучить сторони протягом 2-3 місяців, навіть якщо відповідач не приймає кореспонденцію за вказаною в позові адресою.

Маючи все вище викладена на увазі, громадяни Польщі, а так само громадяни України мають право подати позовну заяву про розлучення до суду в Україні чи Польщі, за власним вибором.

З усіх питання пов’язаних з наданням послуг прошу писати на електронну адресу – iryna.myzyna@kacprzak.pl

З повагою та найкращими побажаннями

Український адвокат вписаний до

Реєстру закордонних юристів в Польщі

Ірина Мизина

Поделитесь этой статьей:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує «cookies» для надання послуг. Подальше використання сайту означає, що ви погоджуєтеся на їх використання.OkЧитати далі