Меню Закрити

Докази у кримінальних провадженнях щодо злочинів проти статевої недоторканості.

У випадку злочинів проти статевої недоторканості найчастіше єдиними учасниками (і, відповідно, свідками) події є, за винятком рідкісних випадків групового зґвалтування, нападник та жертва.  Польське процесуальне право передбачає можливість подання заяви про скоєння такого злочину навіть декілька років після його вчинення. Це створює ситуацію, коли докази ґрунтуються на двох, як правило, вкрай суперечливих розповідях про одну й ту саму подію: з одного боку, особи підозрюваної, яка найчастіше заперечує або применшує факти – щоб уникнути або зменшити свою кримінальну відповідальність, – а з іншого боку, жертви, яка розповідає про свої страждання. Тобто це ситуація, коли є “слово проти слова”. Досить часто в таких справах я чую, що: “…. не можна притягнути людину до кримінальної відповідальності, якщо єдиним доказом є слово проти слова“. Отож, в польському кримінальному процесі, це не так.

Згідно зі ст. 197 Кримінального Кодексу РП:

1. Особа, яка шляхом насильства, незаконної погрози або обману спонукає іншу особу до статевих відносин, карається позбавленням волі на строк від 2 до 12 років.

2. Якщо винний у спосіб, зазначений у § 1, спонукає іншу особу до статевого акту в інший спосіб ніж класичний стосунок або вчиняє такий статевий акт, він підлягає покаранню у вигляді позбавлення волі на строк від 6 місяців до 8 років.

3. Якщо злочинець вчинив зґвалтування:

– спільно з іншими особами,

– щодо неповнолітньої особи віком до 15 років,

– щодо близької особи, усиновленої дитини, брата чи сестри, карається позбавленням волі на строк не менше 3 років.

4. Якщо особа, яка вчинила діяння, зазначені в § 1-3, діє з особливою жорстокістю, вона карається позбавленням волі на строк не менше 5 років.

Очевидно, що коли єдиним доказом в справі є свідчення підозрюваного (обвинувачуваного) та потерпілої особи, суд повинен проявляти належну обережність і особливу ретельність в оцінці цих свідчень. І в цьому сенсі це справді складно. Але це не означає, що це неможливо. Адже суд має, з одного боку, повноваження, а з іншого – інструменти для того, щоб свідченням однієї зі сторін вважати більш вірогідними ніж свідчення іншої. Такими інструментами є насамперед життєвий і процесуальний досвід судді, що дозволяє йому визначити найбільш вірогідний розвиток подій, а також показання експерта психолога, який є присутній при допиті особи потерпілої. Суд встановлює ці факти на основі зіставлення деталей, наданих учасниками, способу, в який вони дають свої свідчення (спонтанно чи “прораховано”), мови їхнього тіла тощо. Судовий психолог має оцінити, чи має особа, про яку йдеться (зазвичай жертва), риси характеру, що сприяють перекрученню фактів або навіть конфабуляції. Підкреслити належить, що такий експерт-психолог не оцінює вірогідність свідчень. Таке повноваження є неподільною та невід’ємною компетенцією суду. Експерт лише допомагає суду, коментуючи психологічний стан потерпілої особи та тип її особистості.

Досить часто мої клієнти, які підозрюються у вчинені такого злочину не розуміють, що на жаль, різниця в законодавстві та кримінально процесуальному праві в Польщі та Україні є так істотна, що в Україні (напевно) не прийняли б заяву про скоєння злочину зґвалтування, якби його подавала потерпіла особа не відразу по його вчинення (або принаймні по якомусь досить короткому часі), а скажімо через декілька місяців (або навіть років). В Польщі ж це не лише допускається, але є досить частою практикою, коли колишня дружина (чи партнерка) подає заяву про зґвалтування після декількох місяців чи після року (або й більше).

Тому, якщо у справі немає серйозних сумнівів, які не можна усунути іншими способами, суд може (і дуже часто так і робить) винести вирок про притягнення до кримінальної відповідальності лише на підставі свідчень  потерпілої особи.

Отже, так важливо від самого початку правильно проаналізувати справу та оцінити лінію захисту особи підозрюваної у вчиненні злочину проти статевої недоторканості. Саме на цьому полягає завдання захисника (адвоката) в кримінальній справі.

З усіх питання пов’язаних з наданням послуг прошу писати на електронну адресу – iryna.myzyna@kacprzak.pl

З повагою та найкращими побажаннями

Український адвокат вписаний до

Реєстру закордонних юристів в Польщі

Ірина Мизина

Поделитесь этой статьей:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує «cookies» для надання послуг. Подальше використання сайту означає, що ви погоджуєтеся на їх використання.OkЧитати далі