Меню Закрити

Пригоди українців у Польщі, або як розлучитися українцям в Польщі? (Частина 1)

Подружнє життя буває різним, буває щасливим, буває дуже щасливим, але нам адвокатам про це ніхто не розповідає. Зазвичай, ми знаємо від клієнтів лише про нещасливі історії з подружнього життя.

Нещасливі історії зазвичай закінчуються одним – розлученням.

Питання як розлучитися коли ви за кордоном, а шлюб був зареєстрований в Україні?

Згідно зі ст. 26 ч. 1 та 2 Договору між Україною і Республікою Польща про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах (Договір ратифіковано Постановою ВР N 3941-XII (3941-12) від 04.02.94 ):1. Розірвання шлюбу проводиться згідно з законодавством тієї Договірної Сторони, громадянами якої є подружжя в момент порушення справи.

  1. У справах про розірвання шлюбу, у випадку, передбаченому в пункті 1, компетентним є орган тієї Договірної Сторони, громадянами якої є подружжя в момент порушення справи.

Тобто, виходячи з положень вище вказано норми, лише український суд на підставі положень українського матеріального права має право розірвати шлюб між громадянами України. Польський суд не є компетентним в таких справах, а подання до польського суду позову про розірвання шлюбу призведе до його повернення.

Й що ж далі?

Тут потрібно виходити з кожної конкретної ситуації.

Якщо подружжя не має дітей та спільного майна й погоджується на розлучення, то сторони можуть поїхати до України розлучитися через РАЦС. Якщо ж такої змоги не має або ж один з подружжя ігнорує прохання другого, або відмовляється розлучитися. Тоді той з подружжя хто бажає розлучитися відправляє поштою позовну заяву до українського суду за місцем реєстрації відповідача, якщо відповідач проживає в Україні, або ж до Верховного Суду України для встановлення компетентного суду, якщо відповідач проживає за кордоном, й просить розлучити їх в спрощеній процедурі. В спрощеній процедурі суд розглядає справу на підставі письмових доказів без участі сторін та видає рішення, яке можна оскаржити протягом 30 днів від дня його отримання сторонами.

Якщо ж подружжя має дитину до року, то справа взагалі не приймається до розгляду.

Якщо ж подружжя має неповнолітніх дітей старше 1 року, не має спору про те з ким ці діти залишаться, а спір про майно (в разі якщо таке майно є) буде вирішуватися в іншому проваджені, то сторони можуть розлучитися виключно через український, а не польський суд. Але якщо сторони погоджуються на розлучення  й питання щодо дітей вирішено, то суд може розлучити сторони в спрощеному провадження без необхідності особистої участі під час розгляджу справи.

Тривалість розгляду справи в спрощеному провадження залежить від того чи друга сторона погоджується на розлучення, чи ні. Якщо погоджується, то це від 2 до 3 місяців. Якщо ж друга сторона ігнорує кореспонденцію суду, то суд викликає таку сторону на два засідання, а потім виносить рішення на підставі поданих позивачем доказів, тоді така справа займає близько 4-6 місяців.

Найскладнішою є ситуація коли між сторонами є спір про дітей та коли одна сторона не погоджується на розлучення, тоді, на жаль, така справа може тривати не один рік. Звісно що суд дасть розлучення, але залишається питання змарнованого часу та життя в негативних емоціях протягом всього процесу розлучення. В такому разі справа не може бути розглянута в спрощеному провадженні й сторонам потрібно або самостійно брати в ній участь, або через адвоката.

Не зважаючи на те яка саме у вас ситуація, краще за все, якщо ви перебуваєте в Польщі, скористатися послугами адвоката під час підготовки позовної заяви, оскільки до позовної заяви про розлучення є багато формальних вимог, наприклад, обов’язково необхідно посвідчити всі копії додатків до позову, надати оригінали деяких документів тощо. Без дотримання цих вимог український суд залишить позовну заяву без руху, а якщо у встановленому терміні недоліки не будуть усунені, суд поверне позовну заяву.

З усіх питання пов’язаних з наданням послуг прошу писати на електронну адресу – iryna.myzyna@kacprzak.pl

З повагою та найкращими побажаннями

Український адвокат вписаний до

Реєстру закордонних юристів в Польщі

Ірина Мизина

Поделитесь этой статьей:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує «cookies» для надання послуг. Подальше використання сайту означає, що ви погоджуєтеся на їх використання.OkЧитати далі